Art.nr 710521
KÄHRS LAK
Kährs lacquer lak 1L
Vandbaseret
Find forhandler
Besøg en af vores forhandlere for at opleve vores gulve i virkeligheden
Produktfakta
| Emballagedimensioner | |
| Bredde | 80 mm |
| Længde | 80 mm |
| Volume | 1 l |
| Højde | 260 mm |
| Fakta | |
| Collection | Reparation |
| Tilbehørsundertype | Maintenance |
| Tilbehørstype | Plejeprodukter |
| Overfladebehandling | Lak |
| How to use | The surface to be finished must be carefully sanded and free of dust, dirt and other foreign materials. Depending on the level of wear on the old surface, this could be done either by screening or by sanding down the surface. The temperature of the floor should not be below 14°C nor exceed 28°C. Ideal is a 20°C floor temperature and a relative humidity of 55%. Shake the container before use, open and allow time for air to vaporize prior to application. Always test the finish on a smaller area to ensure colour and adhesion. Apply with roller, brush or applicator. 1. Screening: Recommended application: 1 coat, coverage 0,1 l/m2 2. Sanding down: Recommended application: 2-3 coats. Buff/screen the floors after first coat. Minimum recommended thickness for coverage is 0,25 l/m2, total amount. Drying time On bare floors: 30-60 minutes Succeeding coats: 2-4 hours Be very careful when using the surface during the first four weeks. |
| Ingredienser | Bonding agent: Polyurethane dispersion Viscosity: 28s (FC 4, 20°C) Solids by volume: 32% Approx. weight: 1,1 kg/l |