Art.nr 710518
KÄHRS CONCENTRATED CLEANER 1,0 L
Gentle, solvent-free cleaner for wood and vinyl floors. Ideal for daily use, it removes dirt without harming the surface. Use with a damp, well-wrung cloth for safe, effective cleaning that dries quickly and leaves no residue.
Maintenance
Cleaning
Safety Information
Ingredients
Water, blend of surfactants, Glutamic acid, N,N-diacetic acid, tetra sodium salt
Safety data sheets
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Length | 80 mm |
| Volume | 1 l |
| Item Height | 260 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Cleaning |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is free from any dirt or debris that may scratch the surface, by vacuum cleaning or dry mopping. Dissolve the Cleaner in lukewarm water according to dosage information below. Note: Never pour water onto wood floors. Use a cloth wetted with water and squeezed dry. Only dampen the floor slightly. The film of water left by the floor cloth must dry within a minute. Dosage: - Lacquered floors: 1 dl/10 l water (1:100) - Oiled floors: 2 dl/10 l water (1:50) |
| Ingredients | Water, blend of surfactants, Glutamic acid, N,N-diacetic acid, tetra sodium salt |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Length | 80 mm |
| Volume | 1 l |
| Item Height | 260 mm |
| Facts | |
| Collection | Cleaning and maintenance |
| Accessory Sub-type | Cleaning |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | Make sure that the surface is free from any dirt or debris that may scratch the surface, by vacuum cleaning or dry mopping. Dissolve the Cleaner in lukewarm water according to dosage information below. Note: Never pour water onto wood floors. Use a cloth wetted with water and squeezed dry. Only dampen the floor slightly. The film of water left by the floor cloth must dry within a minute. Dosage: - Lacquered floors: 1 dl/10 l water (1:100) - Oiled floors: 2 dl/10 l water (1:50) |
| Ingredients | Water, blend of surfactants, Glutamic acid, N,N-diacetic acid, tetra sodium salt |
Safety Information
Ingredients
Water, blend of surfactants, Glutamic acid, N,N-diacetic acid, tetra sodium salt
Safety data sheets