Art.nr 710525
KÄHRS MELTABLE FILLER STICKS (10 DIFFERENT COLORS)
Solvent-free hard wax sticks for repairing scratches in wood or laminate floors. Easy to melt and apply with a repair tool. Mix colors for a perfect match. Hardens quickly without sinking or fading. Comes in a kit with 10 colors for lasting, invisible repairs.
Maintenance
Repair
Safety Information
Ingredients
Solvent free resin and montanic wax, natural pigments.
Safety data sheets
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Length | 190 mm |
| Item Height | 20 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface Colour | 10 different colours |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | The wax bars are melted into the damage with a melting device. The different colours of the wax bars can be mixed to get a perfect match to the floor. After hardening, a couple of seconds, cut off surplus with a spatula and the reparation is done. |
| Ingredients | Solvent free resin and montanic wax, natural pigments. |
Product Facts
| Packaging dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Length | 190 mm |
| Item Height | 20 mm |
| Facts | |
| Collection | Repair |
| Surface Colour | 10 different colours |
| Accessory Sub-type | Repair |
| Accessory type | Maintenance |
| How to use | The wax bars are melted into the damage with a melting device. The different colours of the wax bars can be mixed to get a perfect match to the floor. After hardening, a couple of seconds, cut off surplus with a spatula and the reparation is done. |
| Ingredients | Solvent free resin and montanic wax, natural pigments. |
Safety Information
Ingredients
Solvent free resin and montanic wax, natural pigments.
Safety data sheets