10%
Art.nr LTCLW2310-218
COCONINO CLICK 6 MM
Kährs Rigid Click Luxury Tiles floor Coconino has a light natural oak design, softened by a transparent white stain, resulting in a timeless floor that complements any interior. The natural oak colour, wood grain and visible knots and cracks create an authentic look, enhanced by registered embossing.
Premium wood design
Suitable UFH
Waterproof
£52/m²
Prices are shown incl. VAT
Find retailer
Visit one of our dealers to experience our floors in real life
Quick jump to
Personality
Kährs Rigid Click Luxury Tiles floor Coconino has a light natural oak design, softened by a transparent white stain, resulting in a timeless floor that complements any interior. The natural oak colour, wood grain and visible knots and cracks create an authentic look, enhanced by registered embossing.
Key features
- Premium wood design
- Suitable UFH
- Waterproof
- MaintenanceInstall & enjoyExtra love
- Sun ExposureForever youngBuilds character over time
- InstallationEasy D.I.YProfessional
Product Facts
| Dimensions | |
| Width | 218 mm |
| Length | 1210 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Wear Layer Thickness approx. (mm) | 0.55 mm |
| Design | |
| Design | Plank |
| Features | Microbevelled 4-sided, Wood design, Integrated sound reduction, Synchronized embossing |
| Colour | Warm Light |
| Facts | |
| Collection | Nordic Classic Collection |
| Floor heating | Yes (Max 28°C) |
| Installation method | Floating |
| Joint | Click5G |
| Construction | Click SPC LVT |
| Warranty | 30 years residential/15 years commercial |

Floor Planner
See the floor in our Floor Planner
Visualize COCONINO CLICK in your home with our interactive Floor Planner. Try different settings and lighting to find the perfect match for your style.